Americkí kňazi, ktorí obťažovali deti, vraj nie sú pedofili

Autor: Deana Hlavičková | 20.5.2011 o 9:32 | (upravené 20.5.2011 o 16:04) Karma článku: 8,65 | Prečítané:  1433x

Tvrdí to štúdia pomerov v cirkvi, ktorú si objednala Konferencia katolíckych biskupov Spojených štátov a ktorej výsledky zverejnili vo štvrtok  19.5.2011 vo Washingtone. Štúdia stála 1,8 milióna amerických dolárov  a za trestné činy pohlavného zneužívania, ktorých sa dopustili katolícki  kňazi,  viní spoločnosť.  Nakoľko  väčšina z kňazov  obťažovala neplnoleté osoby v pubertálnom alebo postpubertálnom veku a  pedofília sa týka len detí do 10 rokov, nejedná sa tu ani o pedofíliu. Uviedla to jedna z autoriek štúdie Karen Terryová.

Štúdia  správanie kňazov relativizuje  a dáva ho do súvislosti s celkovou atmosférou v spoločnosti. Takzvaná kríza súvisiaca so sexuálnym obťažovaním maloletých je vraj historický problém a súvisí so zhoršovaním mravov v celej spoločnosti. Najmä koncom šesťdesiatych  rokov sa spoločnosť liberalizovala a deviantné správane v americkej spoločnosti bolo v tomto období zvýšené.  Kňazi boli vysvätení  v 40. - 50. rokoch a preto neboli pripravení na sociálne otrasy. Píše sa v štúdii.

Štúdia ďalej uvádza, že u kňazov nie je vyššia pravdepodobnosť zneužívania detí v porovnaní s ostatnou spoločnosťou.

Odmieta , že by dôvodom sexuálnych afér v cirkvi bol celibát.

Zdroj: The Causes and Contextof Sexual Abuse of Minors by Catholic Priests in theUnited States, 1950-2010

Vždy som si myslela, že cirkev by mala mať pozitívny vplyv na spoločnosť. Dnes zisťujem, že spoločnosť má negatívny vplyv na cirkev.

Kde sa stala chyba?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?