Stephen Hawking: Žiadne nebo nie je, je to len rozprávka

Autor: Deana Hlavičková | 16.5.2011 o 12:24 | (upravené 20.5.2011 o 9:45) Karma článku: 14,59 | Prečítané:  4495x

V exkluzívnom rozhovore pre Guardian, kozmológ Stephen Hawking zdieľa jeho názory na smrť, M-teóriu, zmysel ľudskej existencie a naše šance na ďalšiu existenciu. Stephen Hawking odmieta vieru v Boha. Viera, že je nebo alebo posmrtný život, je podľa neho len "rozprávka" pre ľudí, ktorí sa boja smrti.

 

„Nebojím sa smrti, ale neponáhľam sa zomrieť. Mám toho toľko čo chcem ešte stihnúť," povedal.

"Mozog môžeme prirovnať k počítaču, ktorý prestane pracovať, keď jeho súčasť zlyhá. Nie je nebo ani posmrtný život pre „odídené" počítače; To je rozprávka pre ľudí, čo majú strach z tmy," dodal.

V rozhovore pre Guardian profesor Hawking odmietol názor života po smrti, a zdôraznil potrebu splniť si náš potenciál na Zemi tým, že dobre a správne využijeme náš čas tuná. V odpovedi na otázku, ako by sme mali žiť, povedal prosto: "Mali by sme sa usilovať o čo najväčšiu hodnotou našej činnosti."

Počet jeho vedeckých publikácií sa blíži k 200 a vyznačujú sa tým, že napriek tomu, že sú príkladnými vedeckými odbornými dielami, sú čiastočne aj populárno-náučné, teda zrozumiteľné aj nie úplne zasvätenému čitateľovi. Niektoré z jeho kníh: Vesmír v orechovej škrupinke, Stručná história času, Stručnejšia história času, Čierne diery a budúcnosť vesmíru, Ilustrovaná teória všetkého. Jeho základnými oblasťami výskumu sú teoretická kozmológia, teória relativity, čierne diery a kvantová gravitácia. Poskytol matematickú podporu teórii Veľkého tresku, ktorá vysvetľuje vznik vesmíru.

Nech je život akokoľvek zlý, vždy jestvuje niečo, čo môžete robiť a dosiahnuť v tom úspech. Kým je život, ostáva nádej.   -  S. Hawking

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Teplota rýchlo rastie, klíma zlomila rekord tri roky za sebou

Rok 2016 bol najteplejším rokom v histórii záznamov. Zmenu klímy priamo cítime už aj na Slovensku

SVET

Videl som padať horu, opísal lavínu preživší z hotela

Taliansky hotel zasypala lavína, nezvestných je takmer 30 ľudí.

EKONOMIKA

Filkova nástupkyňa: Do zahraničia nám odchádza 300-tisíc Slovákov

Hlávková má pre Šrámkovú pozitívny efekt.


Už ste čítali?